Kapıdağ Yarımadası - Erdek Tatil Rehberi


 

kapidag-yarimada

Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ yarımadası Erdek’in kurulu olduğu coğrafyayı kapsar diğer bir kıstasla ana karaya bağlanan ve eski dönemlerde bir ada olduğu belirlenmiş Marmara Denizi içindeki kara parçasıdır.

Kapıdağ yarımadasının yüz ölçümü yaklaşık 300 kilometrekaredir. Kapıdağ’ın Kuzey ve batı bölgelerinde yüksekliği 700-800 metreyi bulan dağlar bulunur. Su kaynakları bakımından zengin bir bölge olup, antik çağlardan beri yerleşim vardır. Bölgede bilinen en eski yerleşim yeri Kzikos’tur.

Yarımadanın 17.686 hektarını ormanlar oluştur. Kara ile birleştiği kıstağın doğu yanında Bandırma Körfezi, batı yanında ise Erdek Körfezi yer alır.

Kapıdağ yarımadası oluşum bakımından tombolo’ya örnektir.

Kapıdağ yarımadası önceden bir ada iken daha sonra bir çeşit coğrafi şekil değişikliğiyle yarımada olmuştur.

Kapıdağ yarımadası Bandırma’dan uzanan Erdek, Kyzikos, Ocaklar, Narlı, İlhanlar, Turanlar, Doğanlar, Ormanlı ve Ballıpınar köy ve beldelerinden oluşur. Erdek yada Bandırma’ya geldiğinizde mutlaka bu güzellikleri ziyaret etmenizi öneririz.

16.435 views (Görüntülenme)
Harita Konumu
Kapıdağ Yarımadası hakkındaki yorumlar

Kapıdağ Yarımadası” için 1 Yorum yapılmış

  1. Sinan Tuncel

    13 Haz. 2018

    Kesinlikle denizi, konumu, odaları, hizmeti & yemekleri ile harika bir otel.. Harika bir 3 gün(Haziran 2018) geçirdik.. Ağustos 2018’de de orada olacağız..

    Yoruma cevap ver