Erdek’in Tarihi - Erdek Tatil Rehberi


 

Erdek’in tarihi; eski zamanlarda Artake adıyla olarak bilinen Erdek’i tarihi M.Ö 5400 yıllarına kadar uzanmaktadır. Tarihte Artake ismiyle anılan ilçe, ismini İskitler’in krallarından almıştır.

Artake’den ilk söz eden kişi tarihçi Heredot’tur. Bölge hakkında bilgi vermiş ve ekonomik hayatından bahsederek zeytini, zeytinyağı, üzüm ve şarabını övmüştür. Bugün Erdek ilçesinin sınırları içinde kalan bölgede tarih boyunca Kyzikos, Artake ve Prokonesos isminde üç site şehir devletinin bulunduğu bilinir.

Helenistik çağ boyunca Kyzikos’un dış mahallesi, Roma zamanında ise küçük bir köy durumunda kalmıştır.

Kyzikos’un yaptırdığı eserler arasında Hadrian Tapınağı, Kyzikos Amfitheatrı, Altıköşe Kuleler, Bouleuterion, Palata Çeşmesi, Agios Nikolas Kilisesi, Muhle Kalesi, Zeytin adasında yer alan Meryem Ana Klisesi ve genç vaftiz havuzu bulunuyor.

Erdek, Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından fethedilip bütün Kapıdağ ile birlikte Türk egemenliğine 1339 yılında girmiştir. 1807 yılında Karesi Sancağı’na bağlanan Erdek 1877 yılından sonra Bandırma Kazası ile rekabete başlamıştır. Daha sonra 1930 yılında Bandırma’ya bağlanmıştır. Evliya Çelebi o zamanlar ünlü Seyahatnamesi’nde Erdek’ten bahsetmiştir.

İlçe 1918 yılında Yunan işgaline uğramış ve 18 Eylül 1922’de işgalden Halit Paşa komutasındaki Türk ordusu tarafından kurtarılmıştır.

1.106 views (Görüntülenme)
Harita Konumu
Erdek’in Tarihi hakkındaki yorumlar